تغییر استایل

انتخاب رنگ

برای تجربه بهتر لطفا مرورگر خود را به گوگل کروم، فایرفاکس، اپرا و یا اینترنت اکسپلورر تغییر دهید

۲۰ نکته لازم برای خرید باغ قبل از خرید باغ

۲۰ نکته لازم برای خرید باغ قبل از خرید باغ
قبل از خرید باغ باید علاوه بر مشخصات زمین از سلامت درختان نیز اطمینان پیدا کرد

یکی از روزهای اسفندماه با برادرم حرف می­زدیم صحبت از خریدن باغچه کوچک یکی از اقوام دور شد. قبل از هر چیز از محل باغ سؤال کردم. تا فهمیدم کجاست گفتم شماره ­ام را به ایشان بدهید اگر مایل بودند قرار بگذاریم برویم ببینیمش. ولی خبری نشد تا دو سه هفته پیش که شماره ناشناسی تماس گرفت. گوشی را که برداشتم دیدم آقای سین است. همان فامیل دور. می­ خواست بروم بازدید باغش. وقتی رفتم داستان همانی بود که قصه تکراری بود که بارها اتفاق افتاده بود. خرید بدون مشورت کارشناسی و حالا مواجه شدن با یک باغ بیمار، آفت زده و غیراستاندارد. آنچه در ادامه می­ خوانید بیان تجربه­هایی است که در این بازدیدها با آن رو به رو بوده ­ام.

نکات لازم را حتما با دقت مطالعه کنید

۱-اولین نکته­ای در این بازدیدها به تازه باغدارها می­‌گویم این است: شما برای خرید یک خانه چند بار می روید بنگاه؟ چقدر از دوست و آشنا پرس و جو می کنید؟ فکرش را بکنید وقتی قرار است با یک موجود زنده سر و کار داشته باشید این دقت چند برابر باید بیشتر شود؟

۲- پولی که شما پرداخت می­‌کنید بابت خرید درخت است نه زمین تنها. پس حق­تان است درخت سالم بخرید نه درختی که به خاطر آفت زدگی و بیماری مجبور به قطعش باشید.

۳-پس هیچ وقت در زمستان اقدام به خرید باغ نکنید. درختان لخت و بی برگ و بار، آفات و بیماری ها را نشان نمی­دهند.

۴- در بهار، هم وضعیت هرس و تغذیه درختان مشخص است هم اگر ابتلا به آفت یا بیماری ای باشد به وضوح می­شود دیدش. پس شما با اطمینان خاطر می­دانید بابت خرید چگونه باغی دارید هزینه می­کنید. مثلا می دانید مشکل عمده باغ آقای سین و همسایگان شان چه بود؟

بیشتر درختان آن منطقه مبتلا به آفات شپشک واوی و شپشک سپردار هستند و آنها این را نمی دانستند.

چون باغ را زمستان خریده بودند و این آفات در آن زمان قابل مشاهده نبود.در بازدید دو سه هفته پیش، به علت تغذیه آفات از درخت،آن­قدر شدت خسارت زیاد بود که ده درخت سیب باغ همسایه را به طور کامل خشک کرده بود.

یا گاهی پیش آمده یک ردیف از درختان باغ به یک رگه آهکی خورده­اند و با کمبود شدید آهن مواجه شده­اند. مشکلی که در زمستان به هیچ وجه قابل مشاهده نیست.

۵- درست است هدف اصلی در احداث باغ میوه توسعه بیشترین باروری با حداقل زمان در هر هکتار زمین است ولی فکر نکنید هر چه باغ متراکم­تر و فاصله درختان به هم نزدیک­تر باشد شما زودتر به این هدف دست پیدا خواهید کرد.

این شعار وقتی درست است که همراه با رعایت استاندارهایی مثل فاصله صحیح کاشت باشد. گاهی ممکن است به علت عدم رعایت فاصله استاندارد مجبور باشید بعضی درختان را حذف کنید این یعنی حذف بخشی از سرمایه چون شما قرار است بابت تک تک این درختان پول بدهید

. یک مثال برایتان بزنم در بعضی باغات دیده می­شود بین دو درخت گردو یک درخت دیگر مثل هلو،گیلاس و … کاشته­اند. چند سال بعد از رشد گردو و گسترده شدن شاخ و برگ آن عملا آن درخت دیگر نمی­تواند نور دریافت کند و به علت عدم انجام فتوسنتز و تغذیه ناکافی از گردونه رشد خارج می­شود و انگار پولی را که بابت آن درخت پرداخت کرده­اید دور ریخته­اید.

۶- بهتر است باغ خریداری شده دارای شناسنامه یا دفترچه باغبانی مورد تأیید مرکز جهاد کشاورزی منطقه تحت پوشش باشد. این طوری به راحتی با اطلاعاتی از قبیل مساحت باغ، تعداد درختان، سن و زمان کاشت، فواصل کاشت، ارقام درختان میوه، انواع درختان غیر مثمر، میزان برداشت سالیانه، انواع آفات، بیماری ها و نحوه مدیریت آنها آشنا خواهید شد.

۷- شاید با خودتان بگویید این حد از اطلاعات جزیی به چه دردی می­خورد؟ برای مثال باید بگویم دانستن رقم درختی مثل زردآلو به شما کمک می­کند بدانید این درخت زود گل است یا دیر گل. ارقام زود گل در مناطق سردسیر معمولا بر اثر سرمای دیررس بهاره بیشتر وقت­ها دچار سرمازدگی می­شوند.

۸- در باغات قدیمی معمولا در انتخاب رقم مناسب باغ دقت نشده برای همین جهت استفاده تجاری از باغ باید اقدام به تغییر رقم درختان میوه از طریق پیوند نمود که این کار مستلزم هزینه است.

۹- اگر باغ مورد نظر شما سند داشته باشد (مشاع یا مفروز)، به ارزشمندی آن می­افزاید.

۱۰- اگر باغی دارای مجوز فنس کشی و اتاقک نگهبانی باشد یعنی این باغ دارای دو امتیاز ویژه است. معمولا باغات دارای سند از چنین امتیازاتی بهره مندند.

۱۱- باغی که سیستم آبیاری قطره­ای داشته باشد در صورت دارا بودن سایر شرایط، نسبت به باغات با آبیاری غرقابی در اولویت است.

۱۲- حواس­تان باشد در باغات با آبیاری به شیوه سنتی یا همان غرقابی در صورت تماس آب با تنه درختان ممکن است درختان به بیماری­های قارچی مبتلا شده و عمرشان کوتاه شود که طبیعتا شما به عنوان خریدار، چنین امری را نمی­پسندید.

۱۳- باغات بدون سند اگر در حریم رودخانه و جاده احداث شده باشند ممکن است شما را به دردسر بیندازند.

۱۴- اگر باغ مدنظر شما قدیمی است به راحتی می­توانید از میزان رشد درختان به کیفیت خاک آن پی ببرید ولی در باغات تازه احداث شده و کم سن و سال حسابی به این نکته توجه کنید چون ممکن است خاک خاک خوبی نباشد و هنوز اثر خودش را در رشد درختان میوه نشان نداده باشد.

۱۵- هم­چنین دقت داشته باشید نهال­های کاشته شده در باغ، پیوندی و دارای برچسب باشند. این موارد معمولا در دفترچه باغبانی ثبت شده است.

۱۶- در صورت بازدید از باغ دقت کنید محل پیوندک بیرون از خاک باشد. باغدارانی که به این نکته توجه نکنند درخت­هایشان دچار پوسیدگی قارچی است که یک امتیاز منفی محسوب می­گردد.

۱۷- در باغات جدید اگر باغ در محل بادخیزی احداث شده باشد باید در اطراف باغ از بادشکن و یا برای نهال­های تازه از قیم استفاده شود وگرنه بر اثر وزش باد تنه شان خم شده و سریع دچار شکستگی می­شوند. این هم یک امتیاز منفی دیگر.

۱۸- به طور استاندارد باغی که دارای یک نوع میوه باشد نسبت به باغات با کشت مخلوط ارزش اقتصادی بالاتری دارد. با توجه به این­که چنین اتفاقی در کشور ما نادر است پس بهتر است صاحب باغی شوید که دست کم در هر قسمت آن یک نوع میوه کشت شده باشد.

۱۹- اگر در منطقه­ای باغ میوه­ای بر خلاف اقلیم آن منطقه احداث شده بود مثلا درخت پسته که محصول مناطق گرمسیری است در یک جای سردسیر یا معتدله، در خرید چنین باغی کمی احتیاط کنید مگر این­که مطمئن شوید باغ به برداشت اقتصادی رسیده است.

۲۰- نکات گفته شده بالا، نکاتی است که از زبان یک کارشناسی باغبانی می­خوانید نه یک مشاور املاک یا کارشناس حقوق. قاعدتا باید چنین مشاوره هایی را هم در زمان خرید لحاظ کنید. دقت در صحت و اصالت سند زمین به خصوص در باغ ویلاها، مجوز آب و سهمیه آب کشاورزی از مواردی هستند که باید دوباره روی آن تأکید کنم

 

در ادامه بخوانید 

آموزش سئو seo با yost و ۹ نکته عملی در زمینه SEO برای شروع کار!(در تب جدید مرورگر باز می شود )

انواع بلوک سیمانی و نکاتی که قبل از خرید آنها باید بدانید(در تب جدید مرورگر باز می شود )

بازدیدها: ۰

لطفا نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا